Pochwała prostoty – sałatka ziemniaczana.

DSC_0591-001

Już 3 lata związana jestem z Wrocławiem i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Nie mogę uwierzyć, że pierwszy raz odwiedziłam go (Wrocław) niespełna 7 lat temu. Myślałam wtedy, że mieszkanie w tym mieście gdzieś stopi się z innymi marzeniami, a jednak:) Jestem jednak podpoznańską PYRĄ i się tego nie wstydzę – powiem więcej jestem z tego dumna. Przez cały swój żywot w KRAINIE PODZIEMNEJ POMARAŃCZY nie miałam zielonego pojęcia o rodzajach ziemniaków – mało tego nie lubiłam ich. A to wszystko przez to, że zawsze podawane były jako suchy dodatek do mięsa, ewentualnie wielka pulpa. Pewnego pięknego dnia mama zrobiła TĄ SAŁATKĘ ziemniaczaną i ona zmieniła moje podejście do pyry. Później mieszkając już we Wrocławiu były kolejne westchnienia nad młodymi pyrkami i inne eksperymenty z nim związane.

Zanim podam przepis na moją ukochaną sałatkę opowiem Wam co nieco o rodzajach ziemniaków.
Mamy trzy główne typy ziemniaków: A, B i C. Kolejno są one bardziej miękkie i mączyste. 
  • TYP A – SAŁATKOWY
Tego typu ziemniak wyróżnia się dużą twardością i zwartością, zawierają mało skrobi. Najlepiej nadają się do sałatek, czy w mundurkach (skórce), nadają się również do smażenia czy zup.
Przykładowe odmiany to: Accent, Albina, Cykada, Frezja, Vineta
Dodatkowo mamy podtyp AB, który jest wszechstronnie używany i ogólnie użytkowy
  • TYP B – OGÓLNOUŻYTKOWY
Mają one miąższ średnio zwięzły, nierozsypujący się. Są to ziemniaki uniwersalne, doskonale nadają się do duszenia i gotowania.
Przykładowe odmiany: Albina, Aksamitka, Ania, Atol, Balbina, Baszta, Beata, Bila, Danusia, Drop, Fala, Felsina, Fresco, Gloria, Irga, Irys, Jagna, Jagoda, Jaśmin, Kolia, Latona, Lotos, Malwa, Maryna, Mors, Muza, Oda, Orlik, Orłan, Perkoz, Ruta, Rybitwa, Rywal, Sante, Signal, Sumak, Tara, Timate, Tokaj, Triada, Vital, Wawrzyn, Wigry, Wiking, Wolfram
Dodatkowo mamy podtyp BC, które są bardziej mączyste.
  • TYP C – MĄCZYSTY

Zawierają najwięcej skrobi, są jasne i mają sypki miąższ. Najlepiej nadają się do puree, kopytek, klusek, pyz czy placków, jak również do bab ziemniaczanych.

Przykładowe odmiany: Anielka, Arkadia, Aster, Barycz, Bryza, Ibis, Karlena, Koral, Kos, Lena, Mila, Salto.

A teraz jeszcze słów kilka o samej sałatce, po za tym, że to moja miłość od pierwszego wejrzenia jak Wrocław, to jest idealnym dodatkiem na grilla i czy na różne spotkania wieczorne.
必利勁
p-content/uploads/2013/10/miska.jpg” style=”margin-left: auto; margin-right: auto;”>


Smacznego!

  • http://www.blogger.com/profile/16563504956915134671 Zielaczek

    Uwielbiam:)

  • http://www.blogger.com/profile/14442258952038224158 tu-tusia

    Robię podobną – jest rewelacyjna!

  • http://www.blogger.com/profile/09603659152084222334 Magdalena Nowak

    Dzięki za przewodnik ziemniaczany – dobrze mieć wszystko w jednym miejscu!