Od niedzieli możecie już czytać nowy numer Dolnośląskiego Magazynu Kulinarnego KOCIOŁ W tym numerze przygotowałam dla Was danie z Kotła, tort rabarbarowy i suflet groszkowy.
Po za tym jak zawsze wywiady, artykuły (między innymi z Tomaszem Hartmanem z Szajnochy 11) oraz domowa piekarnia i produkt regionalny w postaci wędlin z Niemczy. Zajrzyjcie koniecznie.
Dzisiaj prezentuję tort rabarbarowy. Przygotujcie koniecznie. Przepis może wydawać się pracochłonny, ale wcale nie jest – szybko idzie:) A rabarbaru teraz od groma:)
Potrzebujemy:
Składniki na biszkopt:
- 5 jajek
- ¾ szklanki cukru
- ¾ mąki pszennej
- ¼ szklanki mąki ziemniaczanej
Masa rabarbarowa:
- ½ kg rabarbaru
- 100 ml wody
- ½ szklanki cukru
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Składniki na krem:
- 400 g mascarpone
- 100 g serka naturalnego
Puder rabarbarowy:
- 1 łodyga rabarbaru
- 1 łyżka cukru
Przygotowanie:
- Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier. Następnie po jednym żółtku nie przerywając ubijania. Wsypujemy stopniowo przesiane mąki i za pomocą szpatułki delikatnie mieszamy ruchami od dołu do góry. Przekładamy do tortownicy o średnicy 23/24 cm, której spód wykładamy papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180°C przez 35-40 minut do suchego patyczka. Po upieczeniu rzucamy tortownicę z wysokości pół metra na podłogę. Studzimy, a następnie wyjmujemy z formy.
- Rabarbar myjemy, kroimy w kostkę. Wodę zagotowujemy z cukrem. Dodajemy połowę rabarbaru i gotujemy do momentu, aż się rozpadnie. Następnie dodajemy drugą partię i podgrzewamy około 3 minuty. Odkładamy 3 łyżki masy (będzie potrzebna do kremu), a do reszty dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy energicznie, żeby nie powstały grudki. Delikatnie studzimy – masa powinna lekko stężeć.
- Rabarbar (najlepiej tylko jego różową część), kroimy bardzo drobne plasterki i suszymy w piekarniku nagrzanym do 140°C przez 1-2 h. Rabarbar powinien być chrupki. Suszony rabarbar z cukrem mielimy w młynku do kawy lub blenderze na puder. Jeżeli nasz rabarbar nie miał intensywnego koloru, wystarczy do młynka dorzucić dwie suszone maliny lub 2 kwiaty hibiskusa.
- Mascarpone ubijamy na jednolitą masę z serkiem naturalnym i odłożoną masą rabarbarową.
- Biszkopt dzielimy na dwa blaty. Na pierwszy układamy masę rabarbarową i przykrywamy drugim blatem. Nakładamy na wierzch i boki krem i wyrównujemy za pomocą noża. Wierzch tortu posypujemy pudrem.
- Chłodzimy w lodówce minimum godzinę przed podaniem.
Smacznego!